Wypoczynek podczas urlopu - to nie jest oczywiste. 10 zasad udanego wypoczynku
Pełen relaks czy pracoholizm na urlopie? Wbrew pozorom często na czas urlopu fundujemy sobie inne warunki... pracy. Przeczytaj historie trzech osób, które przetestowały różne podejścia do wypoczynku.
PORADNIK
6/5/2024
Urlop jest nieodłącznym elementem zdrowego trybu życia i efektywnej pracy. Ale ile dni wolnych od pracy jest naprawdę potrzebne, aby faktycznie się zregenerować? Przedstawiamy historie trzech osób, które podeszły do tematu urlopu w różny sposób, a ich doświadczenia mogą posłużyć jako cenne lekcje.
„Jeśli nie odpowiem na maila, to... ”
Eryk, menedżer w dużej firmie IT, zawsze miał problem z całkowitym oderwaniem się od pracy. Nawet podczas urlopu, który w zeszłym roku trwał 10 dni, nie potrafił wyłączyć się całkowicie. Co chwila sprawdzał służbowy telefon, odpowiadał na maile i uczestniczył w telekonferencjach. Chociaż fizycznie przebywał w górach, jego myśli były wciąż w biurze.
„Praca to moje życie”, mawiał. Po powrocie z urlopu czuł się jeszcze bardziej zmęczony niż przed wyjazdem.
"Praca mnie relaksuje"
Karolina, właścicielka małej firmy, uważała, że sam wyjazd na urlop wystarczy, aby się zrelaksować. W zeszłym roku pojechała na tydzień do Hiszpanii. Chociaż codziennie spędzała kilka godzin na plaży, resztę czasu poświęcała na pracę zdalną.
„Dla mnie odpoczynek to zmiana pracy biurowej na pracę na laptopie z widokiem na morze”, tłumaczyła. Pracowała nad nowymi projektami, kontaktowała się z klientami i monitorowała sytuację w firmie. Po tygodniu wróciła do Polski z poczuciem, że urlop praktycznie nie miał miejsca.
"Oderwanie się od pracy to na początku wysiłek, ale warto..."
Alicja, pracująca w marketingu, zawsze marzyła o prawdziwym wypoczynku. W zeszłym roku postanowiła wziąć trzytygodniowy urlop i poświęcić ten czas tylko sobie. Wyjechała do cichego kurortu nad morzem, wyłączyła telefon służbowy i postanowiła nie myśleć o pracy.
„Kto by pomyślał, że da się żyć bez sprawdzania maila co pięć minut?”, myślała. Pierwsze dni były trudne - ciągle sprawdzała maile i myślała o nadchodzących projektach. Jednak z czasem nauczyła się odpuszczać. Korzystała z masaży, spacerowała po plaży, czytała książki. Po powrocie czuła się jak nowo narodzona. Okazało się, że trzytygodniowy urlop był wystarczająco długi, aby naprawdę się zrelaksować i zregenerować siły.
Sumując, historia Piotra pokazuje, że nawet dłuższy urlop nie przyniesie korzyści, jeśli nie potrafimy psychicznie oderwać się od pracy. Istotne jest nauczenie się odpuszczania i odcięcia od obowiązków. Karolina zrozumiała, że wyjazd na urlop nie wystarczy, jeśli ciągle pracujemy. Prawdziwy odpoczynek wymaga pełnego wyłączenia się z obowiązków zawodowych. Jak w przypadku Anny, idealnie sprawdza się trzytygodniowy urlop, podczas którego całkowicie odcięła się od pracy. Dzięki temu miała czas na fizyczną i psychiczną regenerację.
Jeśli chcesz odpocząć, podejdź do tego poważnie - zaplanuj, odetnij to, co zajmuje Ci głowę, poinformuj otoczenie o zasadach komunikacji na ten czas. Fakt, że masz urlop lub wyjeżdżasz nie są gwarancją wypoczynkowego sukcesu.
Każdy z nas potrzebuje czasu na regenerację, a prawdziwy odpoczynek może przyczynić się do poprawy naszej efektywności i ogólnego samopoczucia.
Czasem najtrudniejszym krokiem jest po prostu wyłączenie telefonu i pozwolenie sobie na chwilę spokoju. Jak być może powiedział kiedyś (lub pomyślał) jeden z wielkich myślicieli: Świat się nie zawali, jeśli przez chwilę przestaniesz trzymać go na swoich barkach.
_________
10 Zasad na udanego wypoczynku podczas urlopu
Odłącz się od pracy Wyłącz służbowy telefon i komputer. Pozwól sobie na całkowite odłączenie od pracy. Poinformuj otoczenie o zasadach kontaktu (lub jego braku). Automatyczna odpowiedź na maile informująca o twoim urlopie może pomóc w zmniejszeniu presji.
Wybierz odpowiednie miejsce Wybierz miejsce, które naprawdę sprzyja relaksowi i regeneracji, to nie musi być cichy kurort, górskie schronisko czy plaża z dala od tłumów, ale na pewno miejsce, w którym nie zagłuszysz myśli, ale je wyciszysz.
Zaplanuj dłuższy urlop Dłuższy urlop, najlepiej co najmniej 3 tygodnie, pozwala na pełne odcięcie się od pracy i lepszą regenerację.
Rób to, co kochasz, albo przynajmniej lubisz Poświęć czas na swoje hobby i pasje, które sprawiają ci radość. Może to być czytanie, pływanie, malowanie czy wędrówki.
Zadbaj o zdrowie Zdrowe jedzenie, regularne ćwiczenia i odpowiednia ilość snu są kluczowe dla pełnego wypoczynku. Unikaj nadmiernego alkoholu i ciężkostrawnych potraw.
Zaplanuj czas na relaks Uwzględnij w swoim planie czas na czynności, które Cię relaksują - dla jednych to medytacja, masaże, dla innych spacery w naturze.
Bądź elastyczny/a Pozwól sobie na spontaniczność i nie trzymaj się sztywno planu. Czasami najlepsze przygody i najgłębszy relaks przychodzą niespodziewanie.
Unikaj stresu Staraj się unikać stresujących sytuacji i osób, które mogą wprowadzać niepotrzebne napięcie. Sympatia do kogoś nie gwarantuje udanego odpoczynku.
Zredukuj bodźce Zminimalizuj czas spędzany przed ekranem telewizora, komputera czy smartfona. Skup się na byciu tu i teraz.
Ciesz się towarzystwem Spędzaj czas z bliskimi i przyjaciółmi. Wspólne chwile mogą wzmocnić relacje i przyczynić się do lepszego samopoczucia.
Stosując się do tych zasad, masz większą szansę na pełen wypoczynek, regenerację sił i powrót do pracy z nową energią i motywacją.
Zapraszamy!
Kontakt
+48 530 842 540
kontakt@klinikalepszegodnia.pl
Adres
ul. Darwina 12 m. 41
03-488 Warszawa
Administrator danych: Franty - z siedzibą w Sulejówku 05-070, ul Krasickiego 30, NIP 8222088867 Regon: 712538949